Materiály používané u spodního prádla

Bavlna

Má mezinárodní označení CO je nejčastěji používaný materiál u většiny textilu, včetně spodního prádla. Bavlna patří k přírodním materiálům, které vynikají svou pevností, proto spodnímu prádlu z bavlny neuškodí ani častější praní nebo praní na vyšší teploty.

Bavlněné látky výborně sají vlhkost, ale pomalu schnou. Na sportovní aktivity je tedy vhodnější používat oblečení, které obsahuje z větší části polyester.

Polyester

Má mezinárodní zkratku PES a jde o syntetické vlákno. Polyesterová vlákna se vyznačují dobrou schopností odvádět vlhkost a velmi rychle schnou, čímž připívají rychlejšímu odvodu potu od pokožky. Polyesterová vlákna jsou vysoce lesklá a výsledné textilii propůjčují hedvábný vzhled a omak, zároveň jsou odolné vůči oděrkům a vyblednutí.

Jelikož jsou tyto materiály velmi jemné, doporučuje se pro optimální údržbu prát prádlo v ruce. Tyto materiály se vyznačují malou navlhavostí, takže prádlo velmi rychle usychá. Nedoporučuje se prádlo žehlit, sušit v bubnové sušičce nebo chemicky čistit.

Micromodal®

Je vlákno, které je vyrobené na bázi regenerované celulózy a jeho mezinárodní zkratka je CMD. Základní surovinou pro jeho výrobu je bukové dřevo. Toto značkové vlákno je registrované firmou Lenzing (www.lenzing.com,www.modal.at). Prohlubuje funkčnost a dodává výrobku velmi jemný a příjemný omak, ale přitom dostatečně pružný a odolný. Díky své jemnosti je také označováno jako „kůže na kůži“ a přirovnáváno k hedvábí.

U těchto textilií oceníte jejich velmi dobrou nasákavost a schopnost rychle odvádět vlhkost od povrchu těla, což přispává k příjemným pocitům při nošení. Svou měkkost a zářivé barvy si textilie s modalovými vlákny udržují i po opakovaném praní, což je velkým pozitivem oproti bavlněným materiálům. Pro optimální údržbu se doporučuje prádlo z tohoto materiálu prát maximálně na 40°C.

Elastan

Má mezinárodní chemickou zkratku EA a vyznačují se vysokou pružností. Elastická vlákna se dají protáhnout na 3-7 násobek své původní délky a po uvolnění tahu se vrátí na (téměř) původní rozměr. Elastan má také snížený sklon k mačkavosti a je odolné vůči mořské vodě. V malé míře je také přidáván do spodního prádla, plavek, či sportovních a funkčních věcí.

Celkovou údržbu prádla s obsahem elastanového vlákna je třeba přizpůsobit potřebám konkrétního materiálu.

Viskóza

Mezinárodní zkratka CV se získá regenerací celulózy, což je přírodní polymer. Jedná se o přírodní vlákno získané náročnou průmyslovou výrobou. Viskóza byla vyrobena již v 19. století jako náhražka hedvábí a občas se jí také říká jednoduše “umělé hedvábí”.

Viskózové textilie mají vysokou pevnost, savost, příjemně se nosí, jelikož jsou měkké a chladivé. Výrobky z viskózy jsou lesklé a příjemné na omak. Pro výrobu spodního prádla se viskóza mísí s bavlnou. Jemné viskózové vlákno naleznete pod obchodním názvem Modal.

Polyamid

Mezinárodní zkratka PA. U tohoto materiálu se můžete spolehnout na vysokou pevnost za sucha i za mokra, nechybí však ani pružnost . Zároveň se snadno udržuje (pračka, sušička) a má nízkou váhu.

Jemné polyamidové vlákno je často používáno jako náhrada přírodního hedvábí. Úplety jsou hladké na omak a rychle schnou, díky těmto vlastnostem se používají u funkčního prádla, termo oblečení. Pro optimální údržbu se doporučuje prádlo z tohoto materiálu prát maximálně na 40°C. 

Lycra®

Je syntetické vlákno. Jedná se o vysoce pružné značkové polyuretanové vlákno používané ve všech druzích textilních výrobků pro zpevnění a elastičnost. U materiálů s vlákny Lycra oceníte hlavně jejich schopnost dodat materiálům větší pružnost, tvarovou stálost a lepší splývavost.

Přidáním již malého procenta vláken Lycra se zlepší přizpůsobení oděvu křivkám postavy, což přispívá k mnohem lepšímu komfortu při nošení. Údržba závisí na potřebám materiálu, který je zastoupen v převažujícím množství.

Spandex

Je elastická textilie, která se používá ve směsi s polyesterem, bavlnou apod. na výrobu oblečení, zejména prádla a sportovních oděvů. Zaručuje pružnost tkaniny a její schopnost vrátit se do původního tvaru, látka se tedy nevytahuje jako např. čistá bavlna.