Jak si vybrat správnou velikost podprsenky?

Pokud patříte mezi ženy, které příroda bohatě obdařila, je při výběru podprsenky nutné myslet na to, aby veškerá váha nespočívala na ramínkách. Prsa by měla být držena spodní částí podprsenky. Doporučujeme si koupit podprsenku se širšími ramínky, která nebudou škrtit.

Pokud máte menší poprsí, ideální volbou je push up podprsenka, která se postará o dokonalý dekolt. Pro plnější hrudník je naopak tento typ nevhodný, protože velká prsa již nezvedne, spíše jim ve střední části přidá na objemu. Prsa by také neměla z podprsenky přetékat, ale přesně se vejít do košíčku.

Následující kroky vám pomohou najít tu správnou velikost podprsenky.

1. Není obvod moc volný?

Obvod by neměl být příliš volný. Pokud chytíte zapínání podprsenky a natáhnete směrem od páteře, měl by vzniknout prostor na max. dva prsty. Mnoho žen si myslí, že velikost obvodu musí odpovídat přesnému číslu, které si naměří pod prsy. Při výběru prádla je však nutné počítat s elasticitou materiálu a postupným povolením. Ženy by si tedy měli zvolit obvod podprsenky menší klidně o 5-10 cm, než si naměří. Pokud například máte pod prsy 75 cm, pak je pro vás ideální podprsenka s obvodem 70, nebo klidně 65 cm.

2. Neutíká nahoru?

Pokud máte zapínání umístěno až na lopatkách, tak je důvodem právě zvolený větší obvod. Zrovna obvod má poskytovat tu největší část opory, kterou má podprsenka mít.Na zádech by podprsenka měla být vodorovně. Zadní část by se vám neměla sunout nahoru. Linie zadní části se zapínáním musí tvořit pravý úhel s lokty a být uprostřed zad, ne níž ani výš.

Výběr správné velikosti podprsenky

3. Ramínka se nesmí zařezávat

U správné podprsenky mají mít ramínka jen doplňující funkci, ale neměla by být tím hlavním, co vaše poprsí drží. Pokud vám vznikají na ramenou rýhy od ramínek, tak máte pravděpodobně příliš velký obvod podprsenky. Úzká ramínka nedoporučujeme ani majitelkám menších prsou, protože čím tenčí, tím víc mají tendenci se zařezávat. Doporučuje se zvolit pevnější obvod a dostatečně hluboké košíčky. Transparentní silikonová ramínka nejsou neviditelná. Pokud máte ve svém šatníku kousky, ze kterých vám koukají ramínka, ale netroufáte si na podprsenku bez ramínek, pořiďte si model s odepínacími ramínky a ty jednoduše překřižte. Z tílka či šatů vám pak ramínka nebudou vylézat. Lze si pořídit i speciální sponku, která ramínka sepne.

4. Nepřetékají prsa z košíčků?

Jedním z hlavních bodů na co si dát pozor je tzv. přetékající prso, což nastává, když příliš malý košíček celé ňadro nepojme, to pak přetéká a vytváří nevzhledné boule. Prso je tak rozděleno do dvou menších částí. Tak by to správně být nemělo.

Ovšem objevit se může i opačný problém. Pokud je košíček příliš velký, jeho okraje od prsa odstávají, při pohybu se podprsenka krabatí a různě shrnuje.

Pokud pozorujete deformaci pouze na jeho špičce, pak byste měly zvolit naopak košíček větší, aby ho prsa správně vyplnila. Při správně zvolené velikosti by měl košíček kopírovat linii prsu a přirozeně navazovat, nesmí se tedy nikde zařezávat, ale ani odstávat.

5. Přiléhají kostice správně mezi prsa?

Úkolem kostice je podpírat prsa. Neměla by tedy odstávat od hrudního koše. Při vhodně zvolené velikosti by se nemělo podařit odtáhnout podprsenku ve středu od těla. Pokud se vám stává, že vám při zvednutí rukou kostice vyjede mírně nahoru a odhalí se případně i část poprsí, tak máte zcela určitě špatnou velikost podprsenky. Pokud máte po sundání podprsenky začervenalá místa v měkké tkáni prsa, tak máte s velkou pravděpodobností malé košíčky.

Podprsenka by měla stále sedět na svém místě, i když zvednete ruce, předkloníte, či budete dělat další pohyby.