Jak pečovat o spodní prádlo?

Koupila jste si krásné spodní prádlo a nechceš si ho jen tak zničit? Spodní prádlo je velmi citlivé. Krajka, satén, či mašlička se v pračce může jednoduše poškodit. Jak o spodní prádlo pečovat, aby vydrželo co nejdéle a navíc sloužilo tak, jak má? Poradíme vám, jak o něj správně pečovat.

1. Ošetření

Etikety a nejrůznější štítky, jež jsou součástí zakoupeného spodního prádla, obvykle obsahují informace o jeho údržbě. Proto jim ještě před samotným odstraněním věnujte dostatečnou pozornost. Jinou péči vyžaduje syntetika, jinou pak 100 % bavlna. Údaje na etiketě vám i v tomto ohledu mnohé napoví.

Pro zachování původních vlastností a kvality spodního prádla je ideální jeho praní v ruce, popřípadě v pračce při jemném programu a za teploty, která nepřesahuje 40°C. Používejte prací prostředky na jemné prádlo pro příslušné barvy a prádlo perte v programu pro šetrné nebo ruční praní.

Je doporučeno první řadě zapnout háčky. Vyhnete se tak zaháknutí a prádlo se neroztrhne ani se nevytáhnou nitě z látky či krajky. Abyste se vyvarovaly uvíznutí kostice a ochránily krajky, pořiďte si prací sáček.

Rozhodně není dobré používat máchání, které spodní prádlo ničí nejvíce. Spodní prádlo lze snadno lehce vyždímat ručně, navíc schne mnohem rychleji, než prádlo ostatní. Prádlo perte vždy barevně rozdělené, aby nedošlo k jejich zabarvení.

2. Jak správně prádlo věšet a žehlit

Správným vypráním ještě riziko poškození prádla nekončí. Spodní prádlo při věšení urovnejte do původního tvaru, aby si zachovalo svůj původní tvar. K sušení vždy volte sušák, nebo šňůru. Je nezbytně nutné se vyhnout topení, na kterých se jemné materiály velmi rychle srážejí.

Žehlení spodního prádla se také vyhněte a to i v případě, že máte žehličku na jemné tkaniny, i zde totiž může dojít ke ztrátě elasticity a poškození jednotlivých vláken, což nevypadá esteticky zrovna dvakrát nejlépe.

Podprsenky s výztuží skladuj opatrně a nijak košíčky nepřelamuj. Skládejte je do poloviny nebo vkládejte jeden košíček na druhý, nebo využijte ramínka. Bílé prádlo můžete sušit na přímém sluníčku, to barevné nikdy, aby se nevyšisovalo.

Kdy spodní prádlo vyřadit?

Není nic neobvyklého, že se s našimi kousky spodního prádla neradi loučíme. Zvlášť těch hodně oblíbených nebo drahých kousků se zkrátka nechceme vzdát. Nejde o to, vyhodit přebarvenou podprsenku, když se vám její nová barva líbí.

Pokud ale prádlo ztratí elasticitu, změní se tvar košíčku, srazí se, ztrácí svou funkčnost. Pokud máte vytahaná ramínka, lze si koupit náhradní, ale s těmi starými rozhodně prádlo nenoste. Že podprsenka odsloužila, poznáte také, když vám prsa v ní nesedí, vylézají tam, kde nemají nebo při pohybu nedrží tak, jak by měla.

Pokud nevíte co se starým spodním prádlem, doporučujeme Vám si přečíst článek s našimi tipy.